Wyszukiwarki dla dzieci - Lupiko, Mamuu, FragFinn

Wyszukiwarki dla dzieci

Wyszukiwarki dla dzieci

Mówi się, że dobre źródło informacji to już połowa sukcesu. Wiedzą o tym nie tylko ludzie dorośli, ale również najmłodsi użytkownicy Internetu czyli dzieci. Z myślą o nich stworzone zostały specjalne wyszukiwarki, dostosowane do potrzeb odpowiednich grup wiekowych.

Niemiecka FragFinn.de

Projekt fragFinn.de to niemiecka wyszukiwarka dla dzieci, powstała z myślą o Internautach z grupy wiekowej 8 – 12 lat. FragFinn jest finansowana ze środków rządu federalnego i stanowi część większego projektu „Ein Netz für Kinder” („Sieć dla dzieci”). Wszystkie treści jakie zostały w niej zawarte i do jakich mają dostęp najmłodsi, muszą zostać zaakceptowane przez grono specjalistów, którzy kontrolują edukacyjny i wychowawczy charakter wyświetlanych w wynikach, stron www. Całość projektu realizowana jest przy współpracy partnerów takich jak między innymi Google Inc. oraz Microsoft. Na stronach wyszukiwarki, oprócz okna przeznaczonego na wpisanie poszukiwanej frazy, dzieci znajdą proste przepisy na smaczne dania, aktualności, ciekawostki, a nawet dostęp do swojej własnej skrzynki pocztowej.

wyszukiwarka FragFinn.de

Rosyjska Gogul.tv

Kolejną wyszukiwarką dla dzieci jest rosyjski projekt Gogul. Działanie Gogul można przyrównać do działania wirtualnej… niani. To rozwiązanie, które spełnia oczekiwania zarówno dzieci, jak i rodziców. Wyszukiwarka ma kontrolę nad operacjami jakie wykonują najmłodsi, podczas serfowania po globalnej sieci. Poza tym pozwala rodzicom na ustalenie na przykład, maksymalnego czasu jakie dziecko spędza w Internecie. Do wyników, jakie pokazuje Gogul, zaliczane są wyłącznie strony zaakceptowane przez zespół specjalistów. Łącznie jest ich około 7 tysięcy.

wyszukiwarka Gogul.tv

Polska Lupiko.pl i Mamuu.pl

Również w Polsce nie brakuje wyszukiwarek dla najmłodszych. Jedna z z nich to Lupiko.pl. Aplikacja jest kierowana do dzieci w przedziale wiekowym od 3 do 15 lat oraz ich rodziców. Przy jej pomocy można znaleźć zarówno strony o charakterze typowo rozrywkowym (różnego rodzaju gry, kolorowanki) jak i przygotowujące np. do dyktanda językowego. Poza tym, gdy nadchodzi weekend, rodzice mogą odnaleźć na stronie porady i pomysły na spędzenie czasu wolnego z dzieckiem.

polskie wyszukiwarki Lupiko.pl i Mamuu.pl

Mamuu.pl to kolejna, dziecięca wyszukiwarka, która w wynikach zawiera jedynie bezpieczne strony www, przystosowane do potrzeb dzieci z przedziału wiekowego od 3 do 13 lat. Każda z wyświetlanych przez aplikację stron, musi zostać zaliczona do jednej z poniższych kategorii: świat, bajki, gry i zabawy, jedzenie, komputery, książki, maszyny, natura, samochody, zabawki, zwierzęta i inne. Poza tym Mamuu umożliwia skorzystanie z porad „Pana Mądrego”, czyli pomocnej nawigacji.

wyszukiwarka mamuu.pl

Jak zaistnieć w wyszukiwarce dla dzieci?

Aby witryna mogła pojawić się w wyszukiwarce dla dzieci, musi być zgodna z jej regulaminem. Przykładowo; żeby strona wyświetlała się w wynikach wyszukiwania Lupiko.pl, musi być bezpieczna dla dzieci, posiadać treści do nich adresowane i być atrakcyjnie wykonana. Wyłącznie takie witryny powinny być zgłaszane do administratorów. Zgodnie z regulaminem, do indeksu nie zostaną dołączone strony które zawierają: „przemoc, erotykę i pornografię, nawoływania do rasizmu i nienawiści w stosunku do innych osób, promocję sekt, treści niezrozumiałe dla dzieci i młodzieży, treści łamiące polskie prawo, treści propagujące używki”. Decyzja o dodaniu strony zapada w ciągu 48h od momentu zgłoszenia. Według regulaminu podejmują ją nie tylko sami administratorzy, ale także zespół pedagogów i psychologów dziecięcych który czuwa nad tym, aby treści pojawiające się w Lupiko.pl spełniały kryteria bezpieczeństwa. Jednak dodanie strony nie oznacza, że wraz ze zmianą jej zawartości, wciąż będzie się wyświetlała w wynikach wyszukiwania. Dodane witryn są wielokrotnie weryfikowane przez specjalnie wyznaczonych, „dedykowanych opiekunów”. Wraz z momentem złamania regulaminu, strona zostaje usunięta z indeksu Lupiko.pl. Podobnie działa wyszukiwarka Mamuu.pl chociaż w tym przypadku głównym, postawionym przed zgłaszaną witryną kryterium jest to, aby była kierowana do dzieci w wieku 3-13lat. Stronę można zasugerować poprzez wysłanie do administracji maila, na podany w regulaminie adres.

W praktyce tak niemiecka wyszukiwarka fragFinn.de, jak i rosyjski Gogul, dobrze spełniają swoje zadanie. Po wpisaniu w okno danej frazy, otrzymujemy wynik pod postacią kilku stron zawierających spis poszczególnych witryn. Poza tym na obcojęzycznych wyszukiwarkach nie ma miejsca, w którym reklamodawca mógłby umieścić swój przekaz. Są to strony stworzone „dla” i „z” myślą o potrzebach dzieci. Niestety, tego samego nie można powiedzieć o polskich wyszukiwarkach. Zarówno Lupiko jak i Mamuu nie tylko umożliwiają zamieszczenie reklam na stronie głównej, ale dodatkowo pozwalają na to, żeby były one kierowane do osób dorosłych. Poza tym dysponują ubogim katalogiem stron i – pomimo zapewnień zamieszczonych w regulaminie – raczej nie wygląda on na taki, nad którym czuwa „zespół pedagogów i psychologów dziecięcych”. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki warto zastanowić się na tym, czy rzeczywiście korzystanie z polskich wyszukiwarek dla dzieci może przynieść którejś ze stron jakiekolwiek, wymierne korzyści?

Wyszukiwarki dla dzieci
Oceń wpis

Autor: admin

...