Pozycjonowanie bloga - optymalizacja strony pod SEO | Fine Performance

Pozycjonowanie bloga cz. 2 – optymalizacja SEO strony wpisu blogowego

Pozycjonowanie bloga cz. 2 – optymalizacja SEO strony wpisu blogowego

optymalizacja seo bloga

Pozycjonowanie bloga, to również optymalizacja SEO Twoich wpisów. Podstawowa optymalizacja bloga nie wymaga posiadania wiedzy technicznej. Zobacz jak zwiększyć widoczność Twoich wpisów i sprawić, że będą one przyjazne dla robotów wyszukiwarki.

W pierwszej części artykułu Pozycjonowanie bloga, dowiedziałeś się m. in. jak tworzyć optymalne treści dla wyszukiwarek, jakie korzyści przynosi umiejętna analiza i dobór słów kluczowych oraz zasady ich używania czy korzyści jakie płyną z SEO Copywritingu. W tym artykule dowiesz się jak przeprowadzić podstawową optymalizację strony pod SEO bez posiadania specjalistycznej wiedzy.

Optymalizacja strony, to naprawdę szeroki temat, dlatego wymienię tylko podstawowe kwestie, które nie wymagają dużej wiedzy, są łatwe i szybkie do wdrożenia przez co nie sprawią trudności.

 

Friendly URL, czyli optymalizacja adresów

 Optymalizacja adresów URL – dobre praktyki:

 • nie stosuj wielkich liter
 • używaj zrozumiałych linków (może być to krótsza forma tytułu wpisu jeśli jest on długi). Jeśli człowiek nie rozumie adresu URL, robot tym bardziej go nie zrozumie
 • w adresie URL można umieścić frazę kluczową (ale bez sztucznego upychania i nagromadzenia wielu fraz)
 • nie uzywaj polskich znakow (ą,ę,ć,ź,ó itd.)
 • nie używaj znaków specjalnych (~,*,?,/ etc.) i spacji
 • /slowa-w-adresie-url-oddzielaj-myslnikami (znak „_” nie jest czytany przez roboty jako separator)
 • nie powielamy znaków interpunkcyjnych z tytułu
 • jeżeli w tytule strony występuje (-) adres nie powinien zawierać dwóch (–) obok siebie;
 • adresy URL powinny być możliwie jak najkrótsze

 

Jak ustawić adres URL?

Skoro wiesz już jakie są dobre praktyki dla adresów URL, zobacz gdzie możesz je ustawić w dwóch najpopularniejszych platformach blogowych i CMS WordPress.

 

Blogspot.com

Niestety na bloggerze nie można ustawiać niestandardowego wyglądu adresu URL. Struktura adresów URL na Blogspocie wygląda następująco:

 

  Post: http://example.blogspot.com/rok/miesiąc/stylizacja-rockowa.html
  Strony: http://example.blogspot.com/p/kontakt.html
  Etykiety: http://example.blogspot.com/search/label/stylizacje

 

Przy tworzeniu wpisu i po wpisaniu tytułu w ustawieniach posta, adres URL stworzy się automatycznie w sekcji Link bezpośredni. Warto zastosować Niestandardowy i stworzyć adres URL wg powyższych dobrych praktyk.

blogger ustawianie adresu url

 

WordPress.com

Struktura adresów URL jest domyślnie bardzo podobna jak w Blogspocie w przypadku postów, lecz inna dla stron i tagów:

 

  Post: http://example.wordpress.com/rok/miesiąc/dzień/stylizacja-rockowa/
  Strony: http://example.wordpress.com/kontakt
  Tagi: http://example.wordpress.com /tag/stylizacje

 

Przy tworzeniu wpisu i po wpisaniu tytułu posta, adres URL stworzy się automatycznie w sekcji Więcej opcji . Warto w polu Uproszczona nazwa stworzyć adres URL wg powyższych dobrych praktyk.

wordpress.com ustawianie adresu url

 

WordPress.org

Posiadanie bloga na własnej domenie jest bardziej komfortowe, ponieważ ma się zdecydowanie większe możliwości konfiguracji i wpływu na własną stronę. Jest tak również w przypadku wersji serwerowej WordPressa.

Wejdź do sekcji UstawieniaBezpośrednie odnośniki. W sekcji Popularne ustawienia wybierz opcję Nazwa wpisu.

wordpress.org bezpośrednie odnośniki

Od razu poniżej w sekcji Opcjonalne ustaw Alias kategorii i Alias tagów.

wordpress.com aliasy

Po wprowadzeniu tych zmian kliknij w przycisk Zapisz zmiany. Dzięki temu stworzysz najbardziej optymalną wersję adresów URL wpisów i czytelną strukturę tagów i kategorii dla robotów indeksujących stronę.

Ustawienie i edytowanie adresu URL danego wpisu jest już bardzo proste. Jeśli chcesz zmienić domyślny adres URL, kliknij Edytuj pod tytułem wpisu przy Bezpośredni odnośnik wprowadź optymalny adres URL dla wpisu i kliknij OK.

wordpress edytowanie adresu url

Dzięki konfiguracji w ustawieniach Bezpośrednich odnośników adresy URL będą posiadały optymalną formę i będą wyglądały następująco:

  Post: http://example.pl/stylizacja-rockowa/
  Strony: http://example.pl/kontakt/
  Tagi: http://example.pl/tag/stylizacje/
  Kategoria: http://example.pl/kategoria/stylizacje/

 

Optymalizacja meta tagów – meta title i meta description

Meta title – co to jest?

Meta tytuł strony jest uważany za jeden z najważniejszych elementów mających wpływ na widoczność strony (jeśli nie uwzględniamy treści). Powinien on mocno skupiać się na zawartości aktualnej podstrony, a nie na ogólnej zawartości i tematyce całej witryny. Tytuł to również najbardziej widoczny element w wynikach wyszukiwania, który powinien zarówno utrwalać brand w świadomości użytkowników wyszukiwarki, jak i zachęcić swoim tekstem do odwiedzenia witryny.

meta title serp

Meta title – dobre praktyki:

 • meta title nie może być dłuższy niż 70 znaków (zaleca się pomiędzy 60 a 70, ponieważ wyznacznikiem jest szerokość mierzona w pixelach, która dla meta title wynosi maksymalnie 600px)
 • odpowiedni dobór słów kluczowych (pomoże nam w tym Planer słów kluczowych Google Adwords) z zachowaniem zasady Keyword Prominence
 • powinien opisywać faktyczną zawartość (treść) podstrony
 • jeśli pozwoli na to miejsce można zawrzeć call to action (wezwanie do działania np. sprawdź, zobacz, przeczytaj itd.)
 • warto zawrzeć USP (Unique Selling Points), czyli unikalną cechę produktu/oferty, coś co wyróżnia nas pośród innych.

 

Co to jest Meta description?

Opisy meta, choć nie mają wpływu na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania, są również niezwykle ważnym czynnikiem. Intrygujący i ciekawy meta opis zwiększa szansę na kliknięcie użytkownika w dany wynik wyszukiwania. Opisy meta możemy porównać do krótkiego tekstu reklamowego.

W treści meta description warto zawrzeć słowa kluczowe, ponieważ zostaną one wyboldowane jeśli odpowiadają wpisanej do wyszukiwarki frazie.

meta description serp

 

 Meta description – dobre praktyki:

 • opis nie może być dłuższy niż 160 znaków (są to najczęściej dwa zdania przeciętnej długości)
 • powinien być on zgodny z tym, co zawiera dana strona
 • najlepiej na początku opisu zawrzeć frazę w formie nieodmienionej (np. blog modowy) oraz drugą frazę pokrewną (blog o modzie)
 • call to action – użycie czasowników w formie rozkazującej (sprawdź, zobacz, przeczytaj etc.) zwiększa CTR (współczynnik klikalności)
 • zamieść w treści meta opisu USP (unikalna cecha produktu)

 

Seomofo.com, czyli długość ma znaczenie

Seomofo Snippet Optimizer, to narzędzie dzięki któremu dowiesz się czy stworzone przez Ciebie meta title i meta description będą optymalnie wyświetlać się w wynikach wyszukiwania i nie zostaną ucięte.

Wystarczy w pole Title i poniżej w Description wpisać swoje propozycje meta tagów, a narzędzie pokaże nam jak będą one wyświetlane w wynikach wyszukiwania Google.

seomofo snippet optimizer

 

Jak ustawić meta title i meta description w WordPress?

Ustawienie meta tytułu i meta opisu w serwerowej wersji WordPressa jest bardzo łatwe. Wystarczy zainstalować wtyczkę Yoast SEO.

 

  Wtyczki → Dodaj nową → W polu Szukaj Wtyczek wpisz Yoast SEO

 

Wtyczka powinna wyświetlić się na liście jako pierwsza. Została ona zainstalowana już ponad milion razy, więc jest bardzo popularna. Kliknij Zainstaluj teraz, poczekaj chwilę i po instalacji kliknij w przycisk Włącz.

Po instalacji pod każdym edytowanym przez Ciebie wpisem (ale także podczas edycji kategorii czy stron) pojawi się widget wtyczki Yoast SEO.

wtyczka wordpress Yoast SEO

W polu Tytuł SEO wpisujemy meta title, a w polu Opis meta description. Wtyczka pokazuje nam jak będzie wyglądała dana strona w wynikach wyszukiwania. Jeśli przekroczymy dopuszczalną wielkość meta tytułu czy opisu, w tym przypadku zielony miernik zrobi się czerwony, co będzie oznaczało, że całość treści meta tagów zostanie przycięta w wynikach wyszukiwania.

W polu Slug możemy zmienić również adres URL danej podstrony. Wtyczka Yoast SEO daje bardzo dużo innych możliwości, a opisanie ich i konfiguracja tego pluginu, to temat na osobny artykuł.

 

Optymalizacja obrazów

W przypadku blogów modowych, gdzie pokazuje się stylizacje czy blogów związanych z aranżacją wnętrz bardzo istotną, a często najważniejszą rolę spełniają zdjęcia. Grafiki również podlegają optymalizacji i można wykorzystać ich potencjał.

Pewnie sama dość często szukając wymarzonej sukienki czy butów wspomagasz się wyszukiwarką obrazów. W przypadku blogów modowych, kulinarnych czy aranżacyjnych ruch z wyszukiwarki obrazów potrafi stanowić nawet kilkadziesiąt procent całego wolumenu ruchu.

Poniżej przykład jak znaczną część ruchu stanowią obrazy na stronie zapleczowej z tematyki modowo-urodowej.

kliknięcia grafika search console

Teraz już rozumiesz dlaczego warto zadbać o optymalizację obrazów. Bez podjęcia działań optymalizacyjnych grafik pozbawił bym się ponad połowy ruchu z wyszukiwarki, ponieważ w ciągu 90 dni grafiki wygenerowały na stronie 1536 kliknięć, a sieć wyszukiwania 1488.

Optymalizując obrazy warto stosować poniższe praktyki.

 

Nazwa pliku

Bardzo często robiąc zdjęcia np. swoim stylizacjom i zgrywając je z aparatu czy telefonu na dysk mają one nazwy typu IMG463204949, DSC_2457 lub inne. Nie jest to optymalna nazwa, ponieważ nazwa grafiki, którą wgrywasz na serwer ma znaczenie dla robotów wyszukiwarki. Unikaj przypadkowych nazw plików i opisz krótko co znajduje się na obrazie.

Poniżej przykład jak ustawić optymalną nazwę pliku na podstawie zdjęcia z blogu modowego Greenwithenvy.pl

blogerka modowa greenwithenvy stylizacja

Wgrane na serwer zdjęcie miało nazwę DSC_0158a.jpg, dlatego znajduje się ono pod adresem:

http://greenwithenvy.pl/wp-content/uploads/2017/09/DSC_0158a.jpg

Optymalnie byłoby nazwać plik ze zdjęciem np. jesienna-stylizacja.jpg co dałoby następujący adres grafiki:

http://greenwithenvy.pl/wp-content/uploads/2017/09/jesienna-stylizacja.jpg

 

Nazwa pliku – dobre praktyki

 • Używaj słów kluczowych
 • Unikaj bardzo długich nazw
 • Nazwa pliku powinna oddawać to co rzeczywiście znajduje się w grafice
 • Nie spamuj i nie upychaj w nazwie pliku wielu słów kluczowych na siłę.
 • Nie używaj polskich znaków, ani znaków specjalnych
 • Jako separator pomiędzy wyrazami stosuj znak „-„

 

Atrybut alt – poinformuj robota

Atrybut alt swoją nazwę wziął z funkcji jaką spełnia, czyli alternatywnego tekstu. Roboty sieciowe nie umieją odczytać co znajduje się na grafice, dlatego sczytują one alt i dzięki temu mogą go zidentyfikować i odpowiednio zaklasyfikować. Obraz z treści naszego artykułu zaczyna pokazywać się w graficznych wynikach wyszukiwania. Jest to możliwość pozyskania nowego ruchu.

jaka sukienka na wesele

Po kliknięciu w pierwszy wynik graficzny na frazę jaka sukienka na wesele wchodzimy na bloga lifestylowego. Po zbadaniu obrazka widzimy, że ma on ustawiony atrybut alt.

<img alt="jaka-sukienki-na-wesele">

atrybut alt

Co prawda atrybut alt nie jest w pełni optymalny, ponieważ zawarto niepotrzebnie myślniki pomiędzy wyrazami (stosujemy je w nazwie pliku graficznego) i forma jest niegramatyczna.

Trzeba wspomnieć, że samo ustawienie atrybutu alt nie gwarantuje nam, że na frazę sukienka będziemy wyświetlać się wysoko w wynikach graficznych. Istnieją inne czynniki rankingowe jak np. otoczenie grafiki (czy grafika otoczona jest tekstem, czy jest on dobrze zoptymalizowany i zawiera słowa kluczowe itp.) oraz ogólny autorytet strony. Jednak jeśli zoptymalizujesz tekst wg moich rad i ustawisz atrybut alt jest spora szansa na znalezienie się wysoko w grafice Google.

 

Atrybut Alt – dobre praktyki

 • Używaj słów kluczowych (np. modna sukienka na wesele)
 • 5 słów to wystarczająca ilość (pozwoli Ci to pozyskać ruch z długiego ogona)
 • Atrybut alt powinien oddawać to co rzeczywiście znajduje się na obrazku (jeśli na grafice jest sukienka, to atrybut alt nie powinien mówić np. o butach)
 • słowa kluczowe w alt powinny nawiązywać do tematyki artykułu (to dość oczywiste i zakładam, że grafiki w tekście są jakoś tematycznie związane z treścią artykułu)
 • nie upychajmy w atrybucie alt wielu słów kluczowych na siłę. Lepiej dodać kolejne obrazy i je zoptymalizować wg powyższych wskazówek.

 

Wielkość i waga obrazu

Mam świadomość, że atrakcyjne zdjęcia stanowią bardzo często największą wartość dodaną bloga i content, po który zaglądają użytkownicy. Dlatego też grafiki muszą być atrakcyjne i wysokiej jakości. Jednak duże i ciężkie grafiki mogą bardzo wydłużać czas ładowania strony co jest denerwujące dla użytkownika i nieoptymalne dla robotów indeksujących.

Z punktu widzenia SEO grafika powinna mieć jak najmniejszą wielkość, ale mały obraz będzie nieczytelny i nieatrakcyjny dla użytkowników. Obraz przed wgraniem na serwer można przeskalować, ponieważ jeśli posiadamy zdjęcia w rozmiarach 3500×3500 px, a zostanie ono zmniejszone do 350x350px to nie ma sensu przesyłać takiego zdjęcia, nawet jeśli większość CMSów automatycznie proponuje nam kilka rozmiarów wgranego przez nas zdjęcia.

 

Bezstratna kompresja obrazu

Na początek mały eksperyment – czy widzisz różnicę pomiędzy tymi dwoma grafikami?

blogerka modowa greenwithenvy stylizacja  blogerka modowa greenwithenvy stylizacja

Jeśli szukałeś/aś 5 rzeczy różniących te zdjęcia, to ich nie znajdziesz. Zdjęcia są na pierwszy rzut oka identyczne. Jest jednak jeden drobny szczegół robiący różnicę. Zdjęcie z lewej jest oryginalne z wpisu na stronie blogerki modowej GreenWithEnvy i waży 3,92 megabajta. Natomiast zdjęcie po prawej zostało poddane bezstratnej kompresji i zmniejszyło swoją wagę o 79% do 868.2 kilobajta.

Przy kilku czy kilkunastu zdjęciach w danym wpisie na blogu zastosowanie bezstratnej kompresji może zdecydowanie przyspieszyć ładowanie strony, co jest pozytywne zarówno dla czytelnika jak i dla robota.

W internecie istnieje mnóstwo bezpłatnych narzędzi do bezstratnej kompresji grafik. Możesz skorzystać np. z tinyjpg.com

Do sprawdzenia szybkości ładowania swojej strony użyj narzędzi Google Page Speed Insights i Test My Site.

Na szybkość ładowania strony ma wpływ wiele innych czynników, ale waga obrazów może istotnie przyczynić się do jej przyspieszenia.

 

Tytuł grafiki

Tytuł grafiki oprócz widoczności w kodzie strony widoczny jest w większości przypadków po najechaniu kursorem na zdjęcie.

tytuł grafiki
źródło: kasiakoniakowska.blogspot.com

 

Tytuł grafiki powinien zawierać słowa kluczowe ale, nie powinien być identyczny z atrybutem alt. Nie ma potrzeby stosowania separatora „-” jak w przypadku nazwy pliku.

Optymalna pod kątem pozycjonowania obrazu powyższa grafika mogałby mieć następujący kod HTML:

<img src=”http://domena.pl/peeling-senselis.jpg” alt=”czarny peeling senselis” title=”oczyszczający peeling senselis” />

 

Linkowanie wewnętrzne

Kolejną istotną rzeczą przed publikacją wpisu jest zastosowanie linkowania wewnętrznego, czyli zawarcie linków kontekstowych, które znajduję się w treści wpisu. Szacuje się, że nawet 70% użytkowników podąża za linkami wewnętrznymi.

Linkowanie wewnętrzne to działanie mające na celu ułatwienie użytkownikom oraz robotom indeksującym nawigowanie po stronie internetowej. Prawidłowo wykonane linkowanie wewnętrzne powinno pozwalać dotrzeć z jednego miejsca strony w inne w maksymalnie krótkim czasie.

Optymalne zastosowanie linkowania wewnętrznego znajdziemy m. in. na stronach Wikipedii. Zielonymi strzałkami zaznaczono podlinkowane anchory po kliknięciu, w które przejdziemy do danego zagadnienia.

linkowanie wewnętrzne

 

Zalety linkowania wewnętrznego:

 • Przenosi moc SEO do podlinkowanej strony
 • Wygoda użytkownika – nie musi szukać on informacji w serwisie
 • Zawarcie frazy kluczowej linkowanej strony ma potencjał pozycjonujący (linkowana strona może pojawić się wyżej w wynikach wyszukiwania na to słowo kluczowe)
 • Wspomaga skuteczne indeksowanie witryny przez robota wyszukiwarki
 • Zmniejsza współczynnik odrzuceń

 

Piszesz post o podobnej tematyce jaki już wcześniej stworzyłaś? Wspomnij o nim i podlinkuj go. Możesz również linkować do stron tagów/etykiet jeśli ich używasz, a więc podlinkuj we wpisie np. słowa: moda, uroda, sukienka, buty, kosmetyki naturalne itp. Możesz oczywiście linkować również do kategorii, archiwów czy poszczególnych stron (kontakt, o mnie, etc.).

Ważne, aby linkowanie wewnętrzne było uzasadnione i użyteczne dla użytkownika, a przy okazji dzięki zastosowaniu linkowania strony będą przekazywały sobie tzw. Link juice i moc SEO będzie rozchodziła się po wszystkich stronach. Dodatkowo roboty indeksujące, które wejdą na stronę będą indeksowały większą liczbę stron niż bez wdrożenia linkowania wewnętrznego.

Ciekawym zastosowaniem linkowania wewnętrznego są polecane podobne artykuły pod wpisem blogowym.

linkowanie wewnętrzne blog

Wygląda to ciekawie wizualnie dla użytkownika i spełnia swoją rolę SEO. Jeśli masz bloga na własnej domenie i korzystasz z systemu zarządzania treścią WordPress, to wystarczy instalacja i prosta konfiguracja wtyczki, takiej jak np. Related Posts.

 

Linkowanie zewnętrzne

Linkowanie zewnętrzne, to nic innego jak linki zawarte na Twojej stronie, które prowadzą do innych zewnętrznych witryn. Prawdopodobnie linkowanie zewnętrzne było przez Ciebie stosowane, ale nie do końca optymalnie. Jeśli linkujesz do strony postu innej blogerki, jakiegoś artykułu, którym się podpierasz czy innych zewnętrznych treści to warto pamiętać o kilku praktykach.

Linkowanie zewnętrzne – dobre praktyki:

 • Linkuj do stron o podobnej tematyce
 • Linkuj do stron o wysokim autorytecie dla użytkowników i algorytmów
 • Nie przesadzaj z ilością linków zewnętrznych
 • Teksty odnośników (anchor text) powinny być naturalne i nie powinny przybierać formy słów kluczowych. Mogą to być anchory typu: z tego wpisu dowiesz się, na blogu YXZ.pl, znajdziesz tutaj. Możesz również podlinkować grafikę.
 • Stosuj atrybut rel=”nofollow”, który nie przenosi mocy SEO. Dzięki temu nie będzie ona „uciekała” z Twojej strony
 • Jako atrybut otwierania odnośników ustaw, by strona zewnętrzna otwierała się w nowym oknie przeglądarki.

 

Powoływanie się na zewnętrzne strony internetowe jest naturalnym zjawiskiem w przypadku wpisów blogowych. Roboty sieciowe biorą pod uwagę do jakich stron linkujemy, dlatego ważne jest by nie wstawiać odnośników do stron o słabej jakości merytorycznej, zawierającej podejrzanie dużą ilość linków przychodzących czy stosujących niedozwolone metody optymalizacyjne (Black Hat SEO).

 

Jak dodać link nofollow?

Linki z atrybutem nofollow nie przekazują rankingu PageRank, ani tekstu kotwicy, więc potocznie mówi się, że nie są to linki pozycjonujące, ponieważ nie przekazują swojej mocy i treści anchoru. Stosując linki wychodzące z tym atrybutem zatrzymasz moc SEO na swojej stronie, a dla użytkownika, który chce przejść do strony zewnętrznej parametr linku nie ma znaczenia.

Aby dodać parametr nofollow wystarczy po atrybucie <a href> dodać atrybut rel=”nofollow”.

<a href="http://linkowanastrona.pl" rel="nofollow">treść kotwicy</a>

W kokpicie WordPressa w wersji serwerowej jest, to niezwykle proste, ponieważ wystarczy przełączyć się na widok Tekstowy.

atrybut nofollow

W kokpicie WordPress.com wystarczy, że przełączysz się na widok HTML.

wordpress.com widok html

Identycznie wygląda to na Blogspocie, gdzie należy przełączyć się do widoku HTML.

blogspot widok html

 

Podsumowanie

Przedstawiona przeze mnie optymalizacja SEO wpisu blogowego przedstawia wyłącznie elementy podstawowe, które nie wymagają posiadania eksperckiej wiedzy. Zastosowanie się do powyższych praktyk pozwoli Ci na osiągnięcie lepszej widoczności w wyszukiwarce niż w przypadku niestosowania się do powyższych porad. Warto zatem poświęcić chwilę na czynności, które wymieniłem, a umiejętna optymalizacja strony pod kątem SEO pozwoli Ci na uzyskanie bardziej satysfakcjonujących wyników w pozyskiwaniu ruchu organicznego z Google niż dotychczas.

 

link building pozycjonowanie

Pozycjonowanie bloga cz. 2 – optymalizacja SEO strony wpisu blogowego
5 (100%) 3 votes

Autor: admin

...