Historia wyszukiwarek cz. II – Dziś

Historia wyszukiwarek cz. II – Dziś

Historia wyszukiwarek cz. II – Dziś

Od roku 2000, czyli do momentu wprowadzenie przez Google zmian które miały odbicie w mechanizmach umożliwiających wyszukiwanie danych, aż do dnia dzisiejszego, dużo działo się na rynku wyszukiwarek. Powstały nowe projekty, które jeszcze lepiej starają się zaspokoić potrzeby użytkowników.

Rok 2000

W roku 2000, oprócz zmian wprowadzonych przez wyszukiwarkę Google oraz powstania wyszukiwarki Netsprint (o czym pisaliśmy już w pierwszej części artykułu „Historia wyszukiwarek – cz.1 – Dawniej„) na rynku pojawiła się Baidu. Jest ona w tej chwili najpopularniejszą wyszukiwarką w Chinach, której przychody w trzecim kwartale 2010 roku wyniosły 2.256 mld euro*. Baidu jest dostępna w języku chińskim oraz japońskim. Użyteczność witryny wykracza jednak poza obszar działalności samej wyszukiwarki tekstowej. Pod odrębnymi adresami baidu.com dostępne są wyszukiwarki plików mp3, plików graficznych, wiadomości dostępnych w języku chińskim, encyklopedia Baidu Baike, forum internetowe czy słownik chińsko – angielski.

Rok 2002

W roku 2002 światło dzienne ujrzały dwa projekty Google – Google News jak również Google Froogle. Pierwszy z nich – Google News, pojawił się w październiku umożliwiając tym samym użytkownikom dostęp do przeszło 4,500 newsów z całego świata. Strona aktualizowana w czasie rzeczywistym, pozwala internautom na odnalezienie właściwej informacji pod postacią nagłówka, a w następnej kolejności przejście do rozszerzonej części danego artykułu.

Google Froogle to serwis stworzony z myślą o zaspokojeniu potrzeb użytkowników, poszukujących konkretnych produktów dostępnych w sklepach internetowych. Strona umożliwia m.in. porównywanie proponowanych cen.

Rok 2004

Hakia – oto nazwa powstałej w roku 2004 wyszukiwarki, będącej własnością amerykańskiej marki o tej samej nazwie, a stworzonej przy udziale rodzimej firmy Prokom Software SA. W chwili obecnej Hakia umożliwia użytkownikowi – oprócz wyszukiwania semantycznego – korzystanie z funkcji SENSEnews. Jest to narzędzie inwestycyjne, które pozwala mu na ocenę przydatności aktualnych informacji.

Rok 2005

W roku 2005, w charakterze części portalu MSN Search, a następnie jako część Windows Live, pojawia się Bing – obecnie już samodzielna wyszukiwarka. Początkowo jej nazwa brzmiała „Kumo”, jednak kiedy pojawiła się na rynku, a było to w początkach roku 2009, „Kumo” zostało zamienione na „Bing”. Jednocześnie wraz z narodzinami wyszukiwarki z globalnej sieci znika Windows Live Search. W chwili obecnej wyszukiwarka Bing dostępna jest po adresem http://www.bing.com/. Z uwagi na fakt, że liczba zaimplementowanych funkcji pomaga podejmować decyzje np. dotyczące wyboru kina czy restauracji, system zyskał sobie miano „silnika decyzyjnego”.

Od roku 2000, aż do chwili obecnej, powstają zupełnie nowe projekty wyszukiwarek. Wszystkie one mają na celu zaspokojenie wciąż rosnących potrzeb internautów. Teraz na wpisane hasło „bank” nikomu nie wystarczy już udzielona odpowiedź pod postacią wyświetlonej definicji. Pragniemy informacji, porad, rankingów, ofert oraz opinii. W związku z tym na usta ciśnie się: jak świat wyszukiwarek będzie wyglądał w przyszłości? Na to pytanie postaramy się udzielić odpowiedzi w trzeciej, ostatniej już części artykułu pt: „Historia wyszukiwarek – cz. III – Jutro”, do lektury którego serdecznie zapraszamy.

* Źródło: http://ir.baidu.com/phoenix.zhtml?c=188488&p=irol-reportsAnnual

Historia wyszukiwarek cz. II – Dziś
Oceń wpis

Autor: Fine Performance