Czy Bing kopiuje SERPy od Google?

Czy Bing kopiuje SERPy Google do budowania swoich wyników?

Czy Bing kopiuje SERPy Google do budowania swoich wyników?

Jak podaje serwis searchengineland.com w połowie 2010 r. pojawiło się podejrzenie, że Bing wykorzystuje wyniki wyszukiwania (eng. Search Engine Results Page) Google. W celu weryfikacji postawionej tezy, Google pierwszy raz zmienił swoje wyniki ręcznie, a przeprowadzony przez jego ekspertów test, miał potwierdzić te przypuszczenia. Zdaniem przedstawicieli Microsoftu, koncern z Mountain View próbuje odwrócić uwagę od innych istotnych spraw.

Wszystko zaczęło się od specjalistycznego terminu medycznego „tarsorrhaphy” (z ang.), oznaczającego zabieg chirurgiczny przeprowadzany na powiekach, a który użytkownicy często wpisywali z błędem w postaci: „torsorophy”. Wyszukiwarka Google proponowała adekwatne wyniki dla obu fraz (w drugim przypadku sugerując poprawną pisownię), natomiast Bing tylko dla dobrze wprowadzonego terminu. Jednak sytuacja po jakimś czasie uległa zmianie i również wyszukiwarka koncernu Microsoft zaczęła podawać odpowiednie wyniki dla błędnie wpisanego słowa, nie proponując zmiany pisowni. Stało się to impulsem do przeprowadzenia testu.

Inżynierowie Google przygotowali listę 100 zapytań takich jak: hiybbprqag czy mbzrxpgjys, które były losowymi kombinacjami znaków bez jakiegokolwiek znaczenia i wygenerowali u siebie syntetyczne odpowiedzi na te pytania – w żadnym stopniu nie odnoszące się do wybranych fraz.

Następnie 20 członków zespołu Google wyposażono w laptopy z zainstalowanym Internet Explorerem 8 i poproszono o wpisywanie owych syntetycznych zapytań do wyszukiwarki Google oraz klikanie w rezultaty. Po kilku tygodniach podobne wyniki wyszukań pojawiły się na Bing. Było ich zaledwie kilka (od 7 do 9), jednak dla Google wystarczająco dużo. Zdaniem przedstawicieli koncernu jest to niemożliwe, aby takie rezultaty pojawiły się w wyszukiwarce Bing przypadkowo.

Bing mógł korzystać z wyników Google dzięki funkcji IE – Sugerowane Witryny i dodatkowi Bing Toolbar. Podczas ich używania do Microsoftu wysyłane są adresy stron odwiedzanych przez użytkownika oraz informacje o kolejności odwiedzania witryn i czasie spędzonym na ich przeglądaniu. Microsoft otrzymuje w ten sposób dane pozwalające mu określić, który wynik był prawidłowy.

Koncern Microsoft zaprzeczył jakoby wykorzystywał wyniki Google. Szef Bing – Stefan Weitz – stwierdził, że wyszukiwarka korzysta z wielu danych zebranych na temat witryn internetowych. Można to odczytać jako sugestię, że ustalanie pozycji wyniku dzięki wyszukiwarce Google, jest tylko jednym z wielu czynników wykorzystywanym przez Bing do stworzenia listy rezultatów. Natomiast odpowiedzialny za PR Frank X. Shaw zarzucił Google odwracanie uwagi od dochodzeń w USA i Europie przeciwko koncernowi z Mountain View, które dotyczą manipulowania wynikami wyszukiwania. Dodał również, że Google zbiera dane o użytkownikach przeglądarki Chrome i systemu operacyjnego dla urządzeń przenośnych – Android.

Więcej na: http://searchengineland.com/google-bing-is-cheating-copying-our-search-results-62914

Czy Bing kopiuje SERPy Google do budowania swoich wyników?
Oceń wpis

Autor: admin

...